Klajojanti knyga/The wandering book 

Tarptautinio projekto dalyvių viešnagė Kaštonuose

          Kaštonų pagrindinė mokykla 2008 – 2010 mokslo metais vykdo daugiašalį Comenius projektą „Skaitymo džiaugsmas – kūrybos džiaugsmas“.

          Kovo 1 – 5 dienomis mūsų mokykloje viešėjo penkių Europos valstybių, projekto dalyvių, delegacijos – 16 mokinių ir 19 mokytojų iš Lenkijos Tarnobrzeg, Ispanijos Mirando de Ebra, Portugalijos Faro, Rumunijos Slatina ir Graikijos Salonikų miestų.

          Šio projekto iniciatorė ir vadovė - anglų kalbos mokytoja Eglė Gintautaitė. Jo tikslas – mokinių užsienio kalbų gilinimas, žinių apie Europos šalis praturtinimas. Projekto rezultatas – bendras visų šešių šalių moksleivių kūrybinis darbas – „Klajojanti knyga“ anglų kalba.

          Kovo 2 dieną Kaštonų pagrindinėje mokykloje vyko šventinis svečių sutiktuvių renginys, kuriame buvo džiaugiamasi sėkmingai vykdoma projektine veikla, delegacijos apsikeitė simbolinėmis dovanomis, vyko lietuvių kalbos pamoka svečiams. Šventiniame renginyje dalyvavo ir kartu su pedagogais gražiu tarptautiniu bendradarbiavimu pasidžiaugė meras R. Ramonas, Švietimo skyriaus vedėja G. Gutauskienė.

          Po pietų svečiai grožėjosi tikra lietuviška žiema, stebėjosi ilguoju pėsčiųjų tiltu per Širvėną, apžiūrėjo Biržų reformatų bažnyčią, aplankė Karvės olą, Rinkuškių bendruomenės namus, kur buvo pavaišinti gardžia žirnių koše ir sriuba.

          Kitą dieną projektų dalyvių laukė išvyka į Vilnių. Ten laukė skrupulingai suplanuota dienotvarkė: aplankyti Katedrą, pasivaikščioti po senamiestį, pasigrožėti šv. Onos bažnyčia.

          Ketvirtadienį svečiai išvyko į Kryžių kalną ir į Rygą. Latvijos sostinėje apžiūrėjo Domo katedrą, šv. Povilo bažnyčią, pasivaikščiojo po senamiestį, lankėsi Juodagalvių namuose.

          Svečių viešnagę mūsų mokykloje užbaigė tradicinė Kaštonuose Kaziuko mugė, ilgai laukto pavasario pranašas. Atverti plačiai pinigines sugužėjo ir mūsų mokyklos mokiniai bei mokytojai, ir projekto dalyviai – svečiai. Jau nuo pačio ryto po mokyklą vaikščiojo kviesliai, kviesdami visus linksmai praleisti laiką mugėje. Jie buvo teisūs - linksmybių netrūko: liaudiškos melodijos ir dainos, įvairiausiomis gėrybėmis nukrauti prekybininkų stalai, akordeono virkavimas, karšta kava ir arbata, besiderančiųjų šurmulys ir besistebinčiųjų šūksniai.

          Kaziukas buvo turtingas įvairiais skanėstais. Nagingiausieji mokyklos meistrai siūlė stiklinių vitražų, įvairių medžio dirbinių, papuošalų iš stiklo ir veltinio, nertų viščiukų velykiniam stalui, iš karoliukų vertų grožybių, popierinių, tačiau kvepiančių gėlių. Svečiai tokios mugės nebuvo matę.

          Anot projekto vadovės mokytojos Eglės, svečiai liko sužavėti viešnage. Patiko maistas, nors tradicinės lietuviškos virtuvės nesiūlė, patiko šiltas ir svetingas priėmimas, kelionės. Bet didžiausią įspūdį, ypač pietiečiams, padarė pirmą kartą pamatytas sniegas ir tokia jo gausybė. Mokytojai prie viešbučio net buvo nulipdę sniego senį, darė sniego angelus. Mokytoja Eglė kalbėjo ir apie tai, kad viešnagės metu buvo aptarta darbų programa dėl vizito Portugalijoje, kur ketinama inscenizuoti savo sukurtą „Klajojančios knygos“ skyrių.
Nomeda SauserytėKaštoniečiai Graikijoje

          Spalio antroje pusėje Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos mokinai ir mokytojai turėjo galimybę aplankyti Graikijos miestą Salonikus.

          Mūsų mokykla vykdo daugiašalį Comenius projektą „Skaitymo džiaugsmas- kūrybos džiaugsmas“, finansuojamą Švietimo mainų paramos fondo lėšomis.

          Kelionė nebuvo tokia lengva ir greita kaip tikėjomės. Aišku su nekantrumu laukėme išvykimo dienos. Nuvykę į Rygos oro uostą, laukėme skrydžio į Vokietiją.

          Nusileidome jau sutemus. Aerouoste laikas prailgo- kito skrydžio į Salonikus laukėme iki ankstaus ryto.

          Pasiekus kelionės tikslą – Graikiją mus šiltai sutiko mokyklos atstovai ir palydėjo į viešbutį pailsėti po ilgos kelionės. Ten jau buvo įsikūrę kiti projekto dalyviai.

          Visas penkias dienas dirbome prie projekto, keliavome ir bendravome su keturių šalių delegacijomis: portugalais, ispanais, lenkais, rumunais. Iš pradžių visi buvome nedrąsūs, nes reikėjo priprasti nuolat bendrauti anglų kalba. Bet visų draugiškos šypsenos numatė smagią savaitę kartu. Aplankėme daug įvairių vietų: susipažinome su Salonikų miestu, aplankėme keletą muziejų, susipažinome su Graikijos kultūra, architektūra ir jos istorija. Salonikų Kalamarijos mokykloje, dalyvavome technologijų ir chemijos pamokose, kūrėme seges, stebėjome ir atlikome bandymus su cheminėmis medžiagomis. Mokėmės šokti tradicinį graikų šokį – sirtakį. Aplankėme vieną geriausių vyno rūsių, kamščiatraukių muziejų. Šalia vyno rūsių matėme iki horizonto vienas šalia kito besidriekiančius vynuogynų ir medvilnės laukus. Grožėjomės Peloje esančiu kriokliu.

          Dieną, turėdami laisvo laiko, vaikščiojome po Salonikų miesto centrą, grožėjomės Egėjo jūra, pirkome lauktuves Lietuvoje belaukiantiems giminaičiams ir draugams. Vakarais visų šalių vaikai rinkdavosi pasidalinti dienos įspūdžiais, keisdavosi kontaktais tolimesniam bendravimui.

          Paskutiniam vakarui besibaigiant supratome, kad čia radome daug bendraminčių ir draugų. Atsisveikinimo apkabinimai buvo be galo nuoširdūs ir stiprūs. Supratome, kad sutarti galima su įvairių kultūrų žmonėmis, o anglų kalbos mokėjimas ir smagiai praleistos dienos padės nenutraukti ryšių. Visi nekantriai laukiame susitikimo mūsų mokykloje 2010 m. pavasarį.Kaštoniečiai Ispanijoje, Miranda de Ebro mieste

          2009 vasario 16- 21 dienomis grupė mūsų mokyklos mokinių ir mokytojų apsilankė mokykloje – partnerėje Ispanijoje, Miranda de Ebro mieste.

          Likome sužavėti ramaus Ispanijos miesto, šimtametės mokyklos ir nuostabios gamtos. Bendravimas su vaikais iš |Lenkijos, Portugalijos, Ispanijos, Graikijos ir Rumunijos tapo puikia proga ne tik sužinoti apie jų gyvenimą, bet ir pagilinti bei pritaikyti anglų kalbos žinias.

          Laukiame naujo susitikimo gegužį Rumunijoje, Slatina mieste.

          On 16-21 of February a group of students and teachers visited partner school in Spain, Miranda de Ebro.

          We were greatly impressed by a beautiful town, a century old school and picturesque sites. Communication with the students from Poland, Romania, Greece, Portugal and Spain has added a lot in improving our English skills and was a good opportunity to find out about teens life in these countries.

          We are looking forward a new meeting in Romania in May.Diktantas

          Mūsų mokyklos mokiniai gana gausiu būriu sudalyvavo nacionalinio diktanto pirmajame etape. Dalyvavimas jame buvo numatytas projekto „Skaitymo džiaugsmas -kūrybos džiaugsmas“ renginių plane. Daugiausiai mokinių dalyvavo iš 8a klasės. Šaunuoliai!

          Our students took part in the first stage of National Dictation contest. Participation in this contest was one of the event in the activity plan of the project “The Joy of Reading, the Joy of Creating”. Class 8a sent quite a big number of participants. Well done!          Projekto veikla - paroda bibliotekoje „Nuo molinės lentos - iki elektroninės knygos“

          Exibition in the school library „From a clay tablet to e-book“


Kaštoniečių viešnagė Lenkijoje

          2008 lapkričio 2-8 dienomis Lenkijos Tarnozbreg mieste įvyko pirmasis darbinis susitikimas. Jame dalyvavo visos šalys partnerės: Graikija( Salonikai), Portugalija( Faro), Rumunija (Slatina), Ispanija (Mirando de Ebro), koordinatoriai – Lenkija (Tarnozbreg) ir, žinoma, mūsų mokyklos atstovai.

          Susitikimo metu aptarėme tolimesnę projekto eigą, dirbome prie pagrindinio projekto produkto- “klajojančios knygos”. Išvykos metu ne tik dirbome, bet ir daug keliavome. Teko aplankyti Krokuvą, Sandomierz, Baranov- Sandomierz miestus, visi buvo sužavėti Lancut’o pilies. Daug sužinojome apie paties Tarnozbreg istoriją. Susipažinome su kasdieniniu lenkų gyvenimu , nes mokiniai gyveno šeimose, taigi turėjo galimybę “iš arti”stebėti lenkų buitį.

          Nekantriai laukiame kitų susitikimų, bet kartu ir žinome, kad laukia daug darbo.

          2008 November 3-8 the first working meeting took place in Poland, Tarnozbreg. Teachers and students from all the participating countries met and worked on the project. The “moving book” was started to be written. The students agreed on the characters and on the beginning of the book.

          We had a really great time in Poland and found out a lot about the country, school and everyday life, made friends, danced, sang and did a lot of other interesting things. We are looking forward to other meetings – the nearest one in Spain 2009 Feb 16-20.

Šalys partnerės-stendas